
Jak je důležité míti HR
Mít HR člověka nebo tým je neskutečná výhoda! Pro firmu, její vedení i zaměstnance. HR negeneruje peníze, zato šetří čas manažerům a firmě peníze např. na pokutách. Za mě je to skvělá investice, která se Vám brzy vrátí. Důležité ale je, aby HR dostalo důvěru, prostor a důležitost.
V praxi neustále narážím na situace, že HR je "holka pro všechno" a nemá ve firmě plnohodnotné místo, dostatečnou důležitost. Proč se to děje? Důvodů je několik. Jedním z nich je bezesporu nedostatečná informovanost o tom, co vlastně HR dělá/může pro firmu udělat. Přiznávám, že já sama jsem poznávala hloubku a přínos této pozice až s praxí. Dalším důvodem je určitě finanční stránka. Jak jsem zmínila, HR do firmy nepřináší viditelné peníze a u malých/začínajících firem je fokus především na business. Navíc v těchto firmách se HR agenda často rozprostře mezi několik lidí a vzniká tak pocit, že někdo další prostě a jednoduše není potřeba.
Pojďme se na to ale podívat konkrétně. Představte si, že budujete firmu. Časem budete potřebovat zaměstnance. Nejdříve je nalákáte jednoduše - máte kamarády, kamarádi mají kamarády. Máte start-up a to je pro lidi přece pecka! Mít možnost být u firmy od začátku je lákadlo s velkým L. Získáte spoustu nadšených lidí, kteří budou makat, bude je to bavit a nebudou si na nic stěžovat. V práci budou trávit tolik času, že si začnete říkat rodina. Vy nemusíte nic řešit a směle se věnujete pouze businessu, na kterém firma stojí. Splněný sen! Jenže nic netrvá věčně a nadšení zaměstnanců za pár měsíců opadne. Aby zaměstnanci měli zase čas na sebe, budete muset najít nové lidi. Ale kde brát, když už všichni kamarádi došli? No nic, řeknete si, Pepa chtěl změnu, tak by se do toho mohl pustit. Na tom přece nic není - obepsat pár lidí, domluvit pohovor a plácnout si. Zabere mu to půl hodinky denně a do měsíce zase frčíme ✅
Jenže! Za pár dní přijde Martin, že prostě potřebuje měsíc dovolené, protože už 3x po sobě měl 150 hodin na přesčasech. Ondrovi začínají státnice, takže s ním počítat nemůžete. Marta má firmu ráda, ale atmosféra v kanceláři se změnila a už se do práce netěší jako dřív. Pepovi se nábor nedaří. Nemá čas oslovovat lidi, z inzerátu se ozývají jen nerelevantní kandidáti a když už někoho vybere, kandidát odmítne - rodinná atmosféra a nadšený kolektiv to nevyhrají. Vy jste se věnovali především businessu, takže máte domluvené schůzky na 2 měsíce dopředu po celé Evropě. Co teď?
Noční můra vedení malé firmy, která se ale děje dnes a denně. Chybějící koncepce, strategie a plánování, ale především reaktivní přístup k nevyhnutelným situacím. Je krásné a jednoduché nechat se strhnout slovíčkem "až" - až nás bude víc, až to bude potřeba, až.... Bohužel to bývá většinou pozdě. A ačkoliv se Vám může na začátku zdát, že určité věci řešit nemusíte, protože nejsou aktuální, věřte mi, že až budou aktuální, bude nejen pozdě, ale zabere Vám to mnohem víc času a implementace bude mnohem náročnější.
Co bych udělala já?
Na začátku může být taková konzultace otázkou 3-6 hodin v závislosti na připravenosti klienta. Do budoucna dokáže ušetřit nejen čas, ale i peníze (např. za pokuty) nebo špatnou náladu. Stálo by Vám to za to? Mně rozhodně ano!
PS: Nezapomeňte, že HR je opravdu široká oblast a pro rady je třeba chodit k lidem, kteří mají relevantní zkušenost. Nepodceňujte přípravu, nesnažte se ušetřit (čas/peníze) - nevyplácí se to.
Jste v podobné situaci? Zakládáte firmu a/nebo cítíte, že se dostáváte do bodu, kdy budete HR potřebovat minimálně na konzultaci? Ráda Vám poradím. Ozvěte se mi přes kontaktní formulář nebo přímo na info@janaturcovska.cz. Budu se těšit!